Vyhledávání


Kontakt

Markéta

E-mail: prebalyodcaju@seznam.cz

Anketa

Jaká je Vaše nejoblíbenější značka čaje?

ruský samovar na čaj

Recenze Dobré čajovny v Pardubicích

Představte si tu báječnou klidnou atmosféru, když sedíte v naprostém tichu před nízkým stolkem, usrkáváte horký čaj z šálku a vdechujete úžasnou vůni zelených lístků a bylinek.

Je fajn se v uspěchaném světě na chvíli zastavit, oddechnout, srovnat myšlenky...

Říkáte, že přesně tohle byste potřebovali? Pak pro vás mám báječné řešení. Tuhle atmosféru můžete zažít v čajovně. Neříkám, že v každé, ale určitě se ve vašem okolí nachází alespoň jedna, která vám tenhle luxus ráda nabídne.

Nedávno jsem se dostala do jedné z nich - do Dobré čajovny v Pardubicích. Pardubice sice nejsou velké město, ale pro všechny "nepardubičáky" sem pro jistotu vložím odkaz, pod kterým najdete přesnou polohu čajovny.

https://www.mapy.cz/#q=Pardubice%2C%20Pod%20Skl%C3%ADpky%20112&x=15.786790&y=50.041559&z=14&d=addr_9832755_1&t=s

Po příchodu vás uvítá milá obsluha ve stylově zařízené první místnosti.

Když projdete krátkou chodbičkou, ocitnete se v prvním salónku s pár stolky, barem a posezením.

Usednout můžete už tam, ale rozhodně doporučuji se dále aspoň mrknout. Jelikož delší chodbičkou a doprava se dostanete na malý dvorek obklopený starými domy, takže mi připomíná Malou Stranu v Praze. :) Najdete zde kryté posezení, které má své kouzlo hlavně v létě za hezkého počasí. :)

Když však projdete dveřmi na konci dvorku, dostanete se do útulné místnosti s jednou velkou palandou, malými stolky a parádním osvícením. Když necháte  téměř zhasnuto, budete si připadat jako v nějaké katedrále. :) Nebo tedy tak jsem si připadala já.

 

A obsluha? Nemohu si stěžovat. Příjemnost je samozřejmostí, stejně tak rychlost a vstřícnost. To vše splňuje. A každého hosta jistě potěší, když prohodí s obsluhou slovo, jaký čaj by mu doporučil, co si má dát, jaké jsou novinky ve světě čaje, co je v nového v jejich čajovně, co se tu bude pořádat. To vše jsem tu našla a jsem spokojená. :)

A nabídka? Díky časovému omezení jsem bohužel stihla ochutnat jenom jeden čaj a to Le Touareg s marockou mátou. Cenu vám neřeknu, protože si ji nepamatuji (i z toho důvodu, že ten den za mě platil někdo jiný :) )...

Jako každá správná čajovna, i tato nabízí vodní dýmky. :)

A na závěr celkové hodnocení. Kdyby maximální počet bodů byl 10, Dobré čajovně bych dala 9. :) Žádné velké chyby, všechno v pořádku, krásný interiér, milá obsluha, žádný hluk (pokud se zrovna někdo z hostů nehádá), velký výběr čajů, vodní dýmky.

(Tu 10 si schovávám pro nějakou super dobrou čajovnu :D)

Nezbývá mi tedy nic jiného než vám ji, milí čtenáři, doporučit. Jistě nebudete zklamaní. :)

S čajovým pozdravem

Vaše Sběratelka

(Pokud se chcete dozvědět o čajovně a její otevírací době dozvědět více, navštivte jejich web https://www.dobracajovnapardubice.cz/, ze kterého také pocházejí všechny fotky v tomto článku.)

5 kroků, jak si udělat vynikající čaj i z pytlíku!

1. Na jeden šálek použijte jednu vrchovatou čajovou lžičku sušené čajové směsi nebo jeden čajový pytlík v případě nesypaného čaje - v tomto případě výsledek vůbec neovlivní tvar sáčku, jestli je čtyřhranný, kulatý nebo pyramidový. Pokud jde o materiál, je nejlepší hedvábí. Čaj připravujte již v rozehřáté konvici, nikoliv studené.

2. Černý čaj zalévejte vodou o sto stupních, bílé a zelené čaje však vodou, která by neměla přesahovat více než osmdesát stupňů Celsia. Konvici s nápojem přikryjeme, aby teplota vody hned nepoklesla.

3. Černý čaj potřebuje k vylouhování 3-5 minut, bílý a zelený okolo 3 minut. Pokud sáček necháte ve vodě příliš dlouho, začnou se uvolňovat třísloviny a čaj začne hořknout.

4. Pokud si čaj sladíte nebo chcete dochutit citronem nebo mlékem, vždy tyto přísady přidávejte až po vyndání sáčku. Když totiž citron necháte v šálku po dobu louhování, stejně se již nic neuvolní, protože citron celý proces zastaví. Stejně tak i s medem, v tomto případě však kvůli medu, protože by v něm příliš horká voda mohla zničit zdraví prospěšné látky.

5. A teď už jen záleží na vašich zvyklostech. Třeba Indové pijí čaj pouze s mlékem, Angličani si naopak přilévají čaj do mléka. A specialitou Čechů je čaj s rumem.

 Možností zkrátka máte spoustu, stačí si jen vybrat, ale vždy je nutné si čaj řádně vychutnat. Tak příště, až si budete dělat svůj obvyklý ranní šálek tohoto hnědého moku, vzpomeňte si na pět primitivních bodů a uvidíte, že změnu poznáte. Č Černý čaj zalévejte vodČČe osoo


Vodou zahřátou na sto stupňů Celsia zalévejte jen černý čaj, pro zelené a bílé by měla mít osmdesát stupňů.

Zdroj: https://hobby.idnes.cz/pet-osvedcenych-kroku-jak-uvarit-vyborny-caj-i-z-pytliku-peq-/hobby-domov.aspx?c=A110208_155821_hobby-domov_mce

 


1/ Na jeden šálek (2 až 2,5 dcl) dejte 2 až 2,5 gramu čaje, to je jedna vrchovatá čajová lžička. Stejné množství obsahuje jeden sáček čaje. "To, jestli má tvar čtyřhranný, kulatý nebo do pyramidy nemá přes tvrzení výrobců vůbec žádný význam," říká Radim Gerlich. Pokud jde o materiál, lepší jsou sáčky z hedvábí, podle šéfkuchaře jsou čistší, jemnější a na rozdíl od papíru do čaje nic nevylučují.

Co můžete dělat špatně: Čaj připravujete ve studené konvici, voda tak rychle zchladne a chuť čaje nemá šanci se správně rozvinout.

Zdroj: https://hobby.idnes.cz/pet-osvedcenych-kroku-jak-uvarit-vyborny-caj-i-z-pytliku-peq-/hobby-domov.aspx?c=A110208_155821_hobby-domov_mce


1/ Na jeden šálek (2 až 2,5 dcl) dejte 2 až 2,5 gramu čaje, to je jedna vrchovatá čajová lžička. Stejné množství obsahuje jeden sáček čaje. "To, jestli má tvar čtyřhranný, kulatý nebo do pyramidy nemá přes tvrzení výrobců vůbec žádný význam," říká Radim Gerlich. Pokud jde o materiál, lepší jsou sáčky z hedvábí, podle šéfkuchaře jsou čistší, jemnější a na rozdíl od papíru do čaje nic nevylučují.

Co můžete dělat špatně: Čaj připravujete ve studené konvici, voda tak rychle zchladne a chuť čaje nemá šanci se správně rozvinout.

Zdroj: https://hobby.idnes.cz/pet-osvedcenych-kroku-jak-uvarit-vyborny-caj-i-z-pytliku-peq-/hobby-domov.aspx?c=A110208_155821_hobby-domov_mce

 

 

Veselé Vánoce a vše nejlepší do nového roku Vám přeje

*sběratelka*

P.S.: Mám strašnou chuť na ty muffiny na obrázku! :D...áááá :D

Milí sběratelé a sběratelky,

   v posledních měsících jsem si dala od sbírání obalů takovou menší pauzu z důvodu nedostatku času. A tak se mi nezařazené obaly hromadily a hromadily a teď mě čeká takové to zařazování, třídění, vkládání fotek na stránky a další a při těchto činnostech jsem zjistila, že mi příliš nevyhovuje systém, který jsem tady do této doby měla - tedy, že všechny obaly jsem měla pohromadě, sice seřazené podle značek, ale byly v jedné fotogalerii. Zkrátka bylo komplikované sem vkládat nějaké novinky, takže jsem se rozhodla, že někdy kolem Vánoc, až bude trochu času, fotogalerii předělám, rozdělím ji na více částí, podle značeka atd. Snad mi to nějakou práci a čas ulehčí. A spolu s novou fotogalerií se zde samozřejmě objeví i nějaké ty nové obaly na výměnu.

To bylo jenom takové vedlejší info.

Jinak přeji všem, nejen sběratelům, příjemně prožité vánoční svátky a bohatého Ježíška, který Vás obdaruje třeba i nějakým tím léčivým mokem s nádherným přebalem. :)

Milí návštěvníci,

       se začátkem nového školního roku vždy přibývá spoustu povinností věřím nejen pro mě, tudíž se jistě nebudete divit, když tu zveřejním, že poslední měsíc nebo dva jsem neměla na čaje a obaly vůbec čas. Avšak i přesto se ke mě od známých a přátel dostávaly nové kousky, které pro mě poctivě nastřádali, takže vlastně růst mé sbírky nebyl nijak pozastaven. Jenom jsem neměla čas je zařadit a sem na stránky přidat ty nové, které mám víckrát na výměnu. Před pár dny jsem již podnikla první krok a zařadila nové kousky do šanonů, takže teď jen zbývá dát na síť ty zbylé. Je docela námaha je všechny nafotit, ale pak je skvělý pocit, když vám přijde obálka s čaji, které jste si díky stránkám vyměnila. :) Zkrátka chci jen říct, že snad v nejbližší době by se tu měly objevit nějaké novinky v rubrice TEABAGS FOR EXCHANGE. Takže, milí sběratelé, těším se na nějakou další výměnu! :)

Všem ostatním přeji krásný den a pohodovou náladu

Vaše sběratelka

ČAJ UŽ I NA FACEBOOKU!

Facebook - pro mnoho lidí takzvaně místečko na zábavu a pokec, místo ke sdílení fotek, nacházení nových přátel, seznamování, zkrátka na mnoho věcí. A jak už to tak bývá, kde jsou lidi, tam je i čaj. Ikdyž tedy ne ten doopravdový bohužel, ale můžete tu nalézt spoustu stránek fanoušků čaje. Například taková stránka s názvem JASMINE TEA (jasmínový čaj) již má více než 3000 příznivců! A nebo jen stránka s názvem SWEET TEA dokonce 485 000 příznivců! To jsou panečku čísla, že? :) A co vy? Už jste se také do nějaké této skupiny přidali a sdílíte s lidmi z celého světa názory o čaji? Pokud ne, přidávám sem odkaz na jednu z již zmiňovaných stránek. Třeba se vám bude líbit. :)

https://www.facebook.com/#!/pages/Sweet-Tea/10886526018

 PŮVOD NÁZVŮ „TEA“ A „ČAJ“

V dávných dobách se čaji říkalo „tu“ [tchu]. V dalším staročínském díle z období dynastie Chan Er Ya je čaj nazýván též „jia“ [ťia] s vysvětlením, že „jia je hořkým tu“. Z ťia se později stalo „ča" [čcha], což dalo za vznik slovanskému (ale i indickému) slovu čaj. Z původního „tu“ posunem výslovnosti vzniklo „te“ [tche], ze kterého se vyvinulo anglické tea, německé Tee a další obdoby tohoto slova.

ČEŠI SE ZASE VRACEJÍ K ČAJI !

     V současné době patří Česko k čajovým velmocím. Stalo se tak i přesto, že za komunismu zde čaj byl jaksi potlačován. Znali jsme ho pouze jako naředěnou světlou tekutinu zvláštních chutí, která vytékala z plechových padesátilitrových barelů v jídelnách a jiných podobných socialistických zřízení. Dnes se názor na čaj mění a můžeme si toho všimnout i v statistikách z předchozích let. Po ,,kávovém období´´ Češi začali více nakupovat v luxusních obchodech se sypanými čaji. Jsou schopni dát za kvalitní čaj i několik stovek za pár dekagramů.

    Jen tak dál, Češi. Čím více se bude čaj pít, tím více budu mít přebalů! =)

                                   REKLAMA č. 1

PORCOVANÝ ČAJ NENÍ HORŠÍ NEŽ SYPANÝ !

     Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně zkoumali 40 značek nabízených na českém trhu a  ukázalo se, že kvalita porcovaných a sypaných čajů je srovnatelná. Z toho vyplývá, že se sypané čaje vyrábějí ze stejných a stejně opracovaných listů jako čaje porcované. Už máte jen velmi malou možnost, že se setkáte s tím, že by se přidával například čajový prach a podobně. Jelikož jsou čajové částice u porcovaných čajů menší, obsahové látky se u nich uvolňují rychleji a vy tak můžete vytáhnout sáček z hrníčku o něco dříve než u sypaných čajů. =)  

ČAJOVÉ ZAJÍMAVOSTI ! 

  • Pokud nalijete horkou vodu do šálku, který není vyhřátý, poklesne okamžitě teplota vody až o 10 stupňů Celsia.
  • Klasický japonský čajový obřad může trvat až čtyři hodiny a čaj je při něm jen tak na okraj.
  • Tradici dopoledního čaje založila okolo roku 1800 vojevůdkyně Anna z Bedfordu. Chtěla si udržet štíhlou postavu a tak v čase mezi obědem a večeří zaháněla hlad teplým čajem.
  • Čajové lístky je možné použít, mimo přípravy čaje, například i na věštění budoucnosti. V minulosti si je také lidé kladli na práh svého domu, protože věřili, že je ochrání před zlými duchy a chudobou.
  • Tak jako i některé jiné světu prospěšné vynálezy, i pytlíkový čaj byl objeven náhodou. Zasloužil se o to obchodník z New Yorku, Thomas Sullivan, když roku 1904 odeslal vzorky čaje, které zabalil do hedvábných pytlíků.
  • Angličané vypijí neuvěřitelných 175 milionů šálků čaje denně, tedy každý Brit a Britka nad 10 let vypije denně tři a půl šálku čaje.
  • Citrón do čaje - tuto tradici zavedli v Rusku a do Anglie ji přinesla nejstarší dcera tehdejší anglické královny Viktorie. Královská princezna ji odkoukala od svého manžela, pruského císaře.
  • Nápoj z čaje se v Tibetu nazývá časuma. Přidává se do něj rozpuštěné máslo z mléka jaků a sůl. Horká směs se šlehá ve speciální protáhlé bečce, podobající se naší nádobě na tlučení másla, dokud se nezíská stejnorodý hustý nápoj s vysokou energickou hodnotou. 
  • Také v Mongolsku se do čaje přidává kravské, ovčí nebo velbloudí mléko, máslo, mouka, sůl nebo také rýže a jáhly. 

                         jak z Tibetu                                 citron královniny dcery          

                                  REKLAMA č. 2

BOSTONSKÉ PITÍ ČAJE !

    Bostonské pití čaje byl protest amerických  kolonistů proti Británii, při kterém bylo v bostonském  přístavu zničeno 342 beden lisovaného čaje Darjeeling. Odehrálo se to ve  čtvrtek 16. 12. 1773 jako jeden z konfliktů směřujících k americké revoluci. Američtí obyvatelé předtím vykradli obchody s indiánským oblečením a tento čin provedli v převleku za Indiány.                                                                                                                                  A jak jistě víte, Britové jsou na svůj čaj velmi hákliví, proto ani není divu, že  Angličan jménem Thomas Hutchinson kdysi pronesl: „To je nejdrzejší tah, který se kdy v Americe odehrál“. 

            

                                   REKLAMA č. 3

    

Tak tento opravdu originální způsob balení čaje mě rozesmál. No, řekněte, že kdybyste prohlásil: ,,Dneska ráno jsem si sundal čaj z ramínka´´, posluchači by si jistě pomysleli o vás nelichotící věci. =) A navíc, kdyby se mi tohle dostalo někdy do ruky (což tedy pochybuju), byl by to i další přírůstek do mé sbírky. Obal to sice doslova není, ale cosi na ten způsob to je. =)

 

Vážení, nechcete to také zkusit? =D....Zajímavý způsob jak dostat čaj z konvičky do hrniíčku. Ale jak teď koukám, i ta paní není génius, trošku čaje vycvrndla vedle.

A copak se to dějě tady na tom obrázku? Že by novodobé Bostonské pití čaje? =)

                                 REKLAMA č. 4